DOLAR: 4.65 TL
EURO: 5.42 TL

iPhone DFU Mod’a Nasıl Alınır ?

5 yıl önce

DFU Mod’a Nasıl Alınır ?

iPhone, iPad, iPod Touch kullanıcılarının sıklıkla başvurduğu metodların başında gelen “DFU Mode” benzerliği itibariyle sıklıkla “Recovery Mode” ile karıştırılır ve çoğu zaman bu iki moddan hangisinin nerede kullanılacağı bilinmediğinde karşımıza çeşitli hatalar çıkar. Bu makalemizde sizlerle DFU Mode konusunda bilgi verirken aynı zamanda Recovery Mode hakkında da bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle DFU Mode ile Recovery Mode durumlarını birbirinden rahatlıkla ayırabilmemiz için yazımızın devamında da göreceğiniz resimden bu ayrımı net bir şekilde göreceğiz ve artık kafamız da karışmayacak. Gerektiği yerde DFU, gerektiği yerde de Recovery mode konumuna cihazlarımızı anlatımdaki şekilde alabiliriz.

DFU Mode ile Recovery Mode durumunu birbirinden ayırmak için en güzel ve açıklayıcı örnek aşağıdaki resimde net olarak görülebilir.

DFU Mode genellikle iOS işletim sisteminin yükleneceği zaman cihazımızı almamız gereken özel moddur. Gerek sürüm yükseltme gerekse de sürüm düşürme işlemleri için cihazımızı bu moda almamız gerekebilir. Tabi bir diğer gereklilikte çeşitli jailbreak uygulamalarının cihazımıza uygulanabilmesi açısından cihazımızı bu moda almamız istenebilir. İsterseniz lafı fazla uzatmadan DFU moduna cihazımızı nasıl alacağımıza bakalım;

kullanacağımız iki buton var bunlardan bir tanesi menü tuşu da diyebileceğimiz “Home” butonu bir diğeri de telefonumuzu açıp kapamaya yarayan güç butonu…

  • Cihazımızı açma / kapama butonuna basılı tutarak kapalı konuma getirelim.
  • İki saniye açma / kapama tuşuna basarak cihazı uyandıralım.
  • Hızlıca, açma / kapama butonu ile home (menü) tuşuna 10 saniye basılı tutalım.
  • Açma / kapama tuşundan elimizi çekelim ama menü tuşuna basmaya devam edelim.
  • 10 saniye daha bekleyelim.

Bu süre sonunda cihazımız ilk resimde olduğu gibi siyah ekranda yani na alınmış olarak hazır konumda olacaktır.

Eğer bir gereklilik durumunda cihazınız DFU değilde Recovery Mode durumuna alınması gerekirse en kısa yoldan recovery mode konumuna şu şekilde alıyoruz.

  • Cihazımızı açma / kapama tuşu ile kapatıyoruz.
  • USB kablosunu cihazımıza takıyoruz ama bilgisayara bağlamıyoruz.
  • Home (menü) tuşuna basılı tutarken usb kablosunu bilgisayara takıyoruz.
  • İlk resimde görüldüğü gibi USB simgesi ekrana geldiğinde home tuşundan elimizi çekebiliriz. Artık cihazımız Recovery Mode durumunda.


Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık