DOLAR: 4.08 TL
EURO: 4.98 TL

DGS’ de İntibak Sınıfı Kaldırıldı,Puan Kesintisi Yönetmeliğe Eklendi

6 yıl önce

’ de İntibak Sınıfı Kaldırıldı,Puan Kesintisi Yönetmeliğe Eklendi

DGS' de İntibak Sınıfı Kaldırıldı,Puan Kesintisi Yönetmeliğe Eklendi

DGS 2011- 2011 Dönemi ile birlikte yenilikler gelmeye başladı. Dgs’de İntibak dönemi kalktı, Puan Kesintisi Yürürlüğe girdi. Yayınlanan resmi gazete ilanına göre intibak resmen kaldırılmıştır, puan kesintisi yönetmeliğe eklenmiştir.

Eski yönetmeliğin 9. maddesi:

MADDE 9 – (Değişik: RG-25/08/2010-27683)

Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı uygulanır. Bu programda öğrenciye birinci ve ikinci sınıfından eksik olduğu alanlarda ders sorumluluğu yüklenir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıldır. Ancak öğrencilerin aldıkları derslerin özellikleri, yıllık ders programları, öğretim elemanları ve hazırlık programındaki durumları dikkate alınarak Lisans Öğrenimine Hazırlık Programının süresi iki yarıyıl daha uzatılabilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilerin üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılır. Programda aldığı toplam ders kredilerinin en az % 80’inden başarılı olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri ilerleyen dönemlerde almak kaydıyla, üçüncü sınıfa kaydedilirler. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında almakla zorunlu olduğu ders kredileri toplamının % 20’sinden daha fazlasından başarısız olan öğrencinin üniversite ile ilişiği kesilir. Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulayan açıköğretim lisans programlarında başarısız olanların üniversite ile ilişiği kesilmez. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda öğrencilerin Lisans Öğrenimine Hazırlık Programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık programı süresince öğrenci, ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olur. Gerek yabancı dil hazırlık eğitimi ve gerekse Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı süresince öğrenciler tüm öğrencilik haklarından aynen yararlanırlar. Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olarak ilişiği kesilen öğrenciler, Türkçe eğitim yapan aynı adlı yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilir.

http://www.yok.gov.tr/content/view/545/lang,tr_TR/ (muhtemelen bugün öğlen saatlerinde değişir.

Yeni yönetmeliğin 9. maddesi:

“Lisans öğrenimi

MADDE 9 – Lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere üniversitelerince ön lisans eğitimi sırasında almış oldukları derslerden eş değer kabul edilenlere muafiyet verilerek ve kredileri dikkate alınarak, programdan alması gereken dersler belirlenir. Öğrencinin alması gereken derslere göre programa kaydı yapılarak, eğitime devam hakkı verilir. Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. Yabancı dil hazırlık sınıfında ve lisans eğitim-öğretimi sırasında öğrenciler üniversitenin eğitim-öğretim yönetmeliğine tabi olurlar. Öğretim dili en az % 30 yabancı dil veya tamamen yabancı dil olan programların yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, 4/12/2008 tarihli ve 27074 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Türkçe eğitim yapan yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilir. Dikey geçiş yapan öğrenciler 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesindeki hükümlere göre öğrenimlerine devam ederler.

http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx#

adresine girin, bugüne tıklayın, yönetmeliklerin 5. maddesi olan “Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ‘ e tıklayıp yeni yönetmelik maddesini kendinizde okuyabilirsiniz.

Yeni madde de bahsi geçen 2547 sayılı Kanunun 44 üncü maddesi:

Madde 44-Yükseköğretim kurumlarında, ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim yapan öğrencilere bu öğrenimlerini tamamlamak için tanınan azami süreler, iki yıllık ön lisans için dört, yıllık lisans için yedi yıldır-Öğrenciler normal eğitim-öğretim süresi beş yıl olan programları sekiz yılda, altı yıl olan programları ise dokuz yılda tamamlamak zorundadırlar-Bir eğitim-öğretim programında başarısız en çok üç ders kaldığı takdirde bu süreler aşılabilir-Açık öğretim öğrencileri, öğrencilik haklarından yararlanmamak kaydı ile bu sürelerle kısıtlı değildirler.
Üniversite senatoları, ön lisans ve lisans düzeyi öğretimlerde sürdürülecek esasları, devam, ara sınav sayısı ve bunların başarı notuna katkısı, uygulama, sınav ve bütünleme gibi şartları yönetmeliklerle belirlerler.
Lisans öğrenimi tamamlamayanların veya tamamlayamayanların ön lisans diploması almalır veya meslek yüksekokullarına intibak ettirilmeleri Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanacak yönetmelik esaslarına göre düzenlenir.

hayırlısı olsun…DGS’ de İntibak Sınıfı Kaldırıldı,Puan Kesintisi Yönetmeliğe Eklendi Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. Dılek kayıssahın dedi ki:

  Ben bu sene dgs ıle ısletme bolumune gecmek ıstıyorum ama ıntıbak sınıfı tam olarak kalktı mı bılmıyorum eger kalktıysa nasıl olacak bız sımdı ucuncu sınıftan mı devam edecez bursumuz devam edecek mı

 2. fobwaplwff dedi ki:

  Tüm DGS adaylarına 2013 ‘de hayırlı olsun

 3. Kemal dedi ki:

  Dılek kayıssahın sorunun cevabı

  DGS iki türlü 2 YILLIK bölümü bitiren DGS sınavıyla örgün(yüz yüze eğiitm veren) üniv girmek için girilen sınav 2.türü gene 2 YILLIK BÖLÜMÜ BİTİRİP DGSYE açıköğretime işletme v.s girmek gibi orda zaten ondan zaten intibak olayını öğrenirsin

 4. Ayşem KAYA dedi ki:

  Bu intibak sisteminin kalkması iyi mi kötü mü oldu? işletme okudum bu yıl mezun oldum ve dgsye grcem kaçıncı sınftan başlycam ve kaç yıl okuycam ? 1.sınftan diyolar ama 6 yıl işletme mi okunur yaa insaf yani:S ltfn yardımcı olun içimi braz da olsa rahtlatın yksa grmycem sınva sinrden.d

 5. Celal Karaman dedi ki:

  Ayşem Hanım, intibak sınıfının kalkmış olması şu şekilde. Okuldan atılma sorunu ortada kalktı. İşletme sınıfını örgün olarak okuyacaksanız eğer ingilizce bölüm seçerseniz 4 sene yoksa 3 sene daha üzerine okursunuz. Eğer ingilizceniz varsa ve muafiyet sınavını geçerim diyorsanız ingilizce bölümüde 3 sene okursunuz. Eğer işletmeyi örgün öğretim okuduysanız açıköğretimden sınavsız 4 yıla tamamlama işlemini yapabilirsiniz ve burda 2 yıl okursunuz. Sorularınız varsa yine sorabilirsiniz.

 6. çiğdemk dedi ki:

  Direkt soruyorum, “intibak kalktı” demek iki yılı meslekte okuyup dgs ye girip 3 ve 4.sınıfı okuyup toplamda 4senede bitirmiş olacağız demek mi?? ve bu tüm bölümler için geçerli mi?

 7. Celal Karaman dedi ki:

  Çiğdem Hanım, hayır intibakta okuldan atılmak kalktı demek.

 8. Elif dedi ki:

  Ben adalet bölümüne tercih yaptım bir kaç güne açıklanır sanıyorum. Adaleti bitirdikten sonra dgs ile hukuk fak. geçmek istiyorum. Geçen akşam bi sayfada denk geldim. 2012 nin yorumları vardı. Ve devlet üniversiteleri 2 yıl okuyup dgs’ye girdikten sonra 1. sınıftan işte ya da hazırlıktan başlatıyor yazıyordu. Vakıf üniversiteleri ise 2 yıl okuyup dgs’ye girdikten sonra 3. sınıftan başlatabiliyormuş. Bu doğru mu? Yani ben 2015 te 2 yıllık üniyi bitirsem. Dgs’ye girdikten sonra vakıf üniversitesinde işte ücreti karşılığında 3. sınıftan devam edebilir miyim?

 9. esra dedi ki:

  Ben isletme önlisans okudum (orgun olarak ) fakat aklim karisti dgs ile yerlesirsem uzerine 3yil daha neden okuyorum intibak kalktiysa biz 3. Siniftan baslamiycazmi nedir bu tam olarak aciklik istiyorum

 10. senem dedi ki:

  2 yıllık çocuk gelişimi kazandım aslında 1 sene çalışıp gitmek isterim ama ailem bu sene gitmemi istiyor. onlara durumu anlattığım halde ve 2 yıllık bitirsem dgs ye girsem bazı üniversitler haricinde baştan başlayıromuş ve 6 yıl okumuş oluyorsun. diğer yandan 1 sene çalışsan 1+4 yıl oluyor. ygs ile girmek daha mantıklı sanki . ve dgs zormuş ayrıca kontejan azmış sizce ne yapsam yada 6 olduğu sizde doğrumu : ?

 11. gökhan17 dedi ki:

  Hocam merhaba. Hocam tekrar tekrar yazmışsınız okulda atılma kalktı diye okudum fakat hocam şunu sorucam. hazırlık yılında alttan aldığımız derslerin % 20 fazla dersimiz kaldı yukarıda bu durumda ilişik kesilir diyor hocam bu durumda nolur peki. Hocam çok teşekkür ederim

 12. elif dedi ki:

  dgs ile üniversiteye yerleştiğimizde önlisans eğitimimizdeki aldığımız derslern üniversitenn derslerıyle uyuşuyorsa dırek 3.sınıftan devam edilebiliniyormu ? yada şöyle bi soru sorayım geçiş yapacağım bölümde 11 tane görmedığım ders olacak bunun sonucu ne olur 3. sınıftan başlayabılırmıyım ???

 13. Gözde dedi ki:

  benim anlamadığım 2 yıllık bitirdik iki yıl daha üzerine okumamız gerekmiyormu neden 3 yıl daha okuyoruz ya da ne de 4 yıl daha okuyoruz ?

 14. Celal Karaman dedi ki:

  @Elif

  Elif Hanım, Dgs yeni yasasına göre 1. sınıftan başlarsınız ve muaf olduğunuz dersler belli olduktan sonra onların yerine üstten ders alabilirsiniz. Bu hem Vakıf hem Devlet üniversiteleri içinde böyledir.

 15. Celal Karaman dedi ki:

  @esra

  Esra Hanım, intibak kalkması demek başarısız olursanız okuldan atılmanız kalktı demek. Siz yine normal şekilde intibak dönemi okuyacaksınız. Yani üzerine 3 yıl okumalısınız.

 16. Celal Karaman dedi ki:

  @senem

  Senem Hanım sizin sorunuzun cevabını üste verdim Elif isimli takiğçimize lütfen kontrol edin. DGS her zaman için daha iyidir.

 17. Celal Karaman dedi ki:

  @gökhan17

  Gökhan bey, okuduğunuz cümlelerin başlığında “Eski yönetmeliğin 9. maddesi” yazıyor. Yazının altında bu değişen maddenin aslı var lütfen onu kontrol edin. O eski yönetmelik maddesidir yani.

 18. Celal Karaman dedi ki:

  @elif

  Elif Hanım, almadığınız ya da görmediğiniz dersleri göreceğiniz intibak dönemi olacaktır. Bu yılda almadığınız dersleri verirsiniz sonra 3. sınıftan devam edersiniz.

 19. Celal Karaman dedi ki:

  @Gözde

  Gözde Hanım, 2 yıl okduğunuz süre içerisinde Lisans programlarından eksik kalan dersleriniz olacaktır. Bu eksik kalan dersleri vermelisiniz. Bu dersleri verdikten sonra 3. sınıftan devam edebilirsiniz. Bu da 3 yıla denk gelmektedir. 4 yıl olan bölümler ingilizce olduğu için artı 1 yıl daha eklenmektedir.

 20. rabia dedi ki:

  iyi günler;
  ben 2 yıllık plato myo uzaktan eğitim çocuk gelişimi okuyorum dgs seneye gircem ve toplam kaç sene okucam bir bilgim yok ona göre sınava girmek istiyorum net bir cvb verirseniz sevinirim.

 21. hasant dedi ki:

  herkes eksik cevap vermiş . çok net bir soru . 2 yıl önlisans mezunuyum dgs ile üni. kazandım bölümümle alakalı aldığım derslere baktım myo da gördüğüm derslerdi . şimdi ben 3den başlayıp devam mı edicem 1 den mi başlicam.

 22. Celal Karaman dedi ki:

  @hasant

  Üst kısımlarda da gayet açık ve net cevap Verildi Hasan.

  1. Sınıftan başlarsın ve aldığın dersler hangileri ise onlardan muaf olursun. O muaf olduğun derslerin kredisi kadar üstten alabileceğin dersleri alırsın ama 1. SINIF OLURSUN.

 23. duygu olmez dedi ki:

  çok acil bi sorum olucaktı..hocam dgs ile yerleşen aday on kayıt yapıp gitmezse seneye dgs girdiğinde öbs puanı kırılır mı ??

 24. Celal Karaman dedi ki:

  Eğer bir öğretim programına yerleştirildi yazısı varsa sonucunuzda puanınız seneye kırılır

 25. canan seven dedi ki:

  Ben 2 yıl grafik tasarım sonrası dgs ye girip 4yıllığa geçmeyi planlıyorum. 4+2 mi olucak yoksa 3.sınıftan mı devam edicem?

 26. tuğba dedi ki:

  dgs kaldırıldı diye bi söylenti var gerçktende öylemi öylyse eğer nasıl olcak bı 2 yıllık okuyanlar 4 yıllığa nasıl tamamlyacklar bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden tşşk edrm

 27. Eyup ALBAY dedi ki:

  İlahiyat Ön lisans mezunuyum, 2013 DGS ile yerleşemedim, 2. üniversite olarak Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi (Uzaktan Eğitim – Ön Lisans) kayıt yaptırmak istiyorum. Bu bölümü bitirip DGS ile Okul Öncesi Öğretmenliği bölümüne geçiş var, ancak yukarıdaki yorumlardan kafam karıştı, 1. sınıftan mı, yoksa 3. sınıftan mı devam edeceğim, Ayrıca 2. üniversiteyi okurken 2014 DGS de ( İLİTAM a geçmek için gireceğim) puanım kesilir mi?

 28. pırıltım sın dedi ki:

  ben çoçuk gelişimi 1. sınıf ögrencisiyim dgs ye gircem kaçıncı sınıftan başlarım lütfen cevap bekliyorum

 29. gökhan i dedi ki:

  hocam bende bisi sormak istiyorm peki dc ile ya da dd ile gectigimz derslerden muaf sayılabileckmiyiz ? simdiden tesekürler

 30. Duygu dedi ki:

  Merhaba, ben bu sene dgsye gireceğim. anlamadığım nokta şimdi 1. sınıftan başlatıyor diyorsunuz pekal ve muaf olduğumuz derslerin yerine bir üst sınıftan ders alabiliyormuşuz değil mi? ve böylelikle okulu erken bitirme gibi bir şey söz konusu mudur ?

 31. tuğba dedi ki:

  mesela dgs ile özel üniwersite mimarlık bölümüne gecersem kaçıncı sınıftan baslayacağımmm ?

 32. rabia dedi ki:

  iyi günler;
  ben çocuk gelişimi ön lisans okudum bu sene dgs girmek istiyorum ve kazanırsam ilk olarak ön lisansda görmediğim dersleri 1 sene içinde verip daha sonra 3. sınıfdanmı devam edicem bu okul öncesi öğretmenliği içindemi geçerli yoksa 1. sınıfdanmı başlicam.

 33. erol dedi ki:

  arkadaşlar anlayın yani gid gide herşeyi zorlaştırıyorlar dgs yi kazanan 1 sınıfta başlıyacak eskiden intibak var dı 3 sınıftan başlıyordun ara vererek kazandıysan bursda verilmiyor YANİ iyi bir bölüm olmazsa hiç ugraşmayın gidin açıkta tamamlayın orda şanslar daha elverişli

 34. Nida dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben bu sene çevirmenlik bölümünden mezun olacağım. Dgs ile ingiliz dil edebiyatı yada mütercim-tercümanlık seçmeyi düşünüyorum. Şuan okuduğum üniversite de 1 yıl hazırlık eğitimi aldım.Bunlardan birine yerleştiğim taktirde tekrardan hazırlık okumam gerekecek mi? Gerekirse hazırlık bitiminden sonra 3 yıl daha mı okuyacağım? Muaf edilen derslerimin yerine üstten ders aldığım takdirde daha erken bitirme gibi bir sansım bulunuyor mu ?

 35. hasan dedi ki:

  Ben bu sene dgs kazanip bi bolume yerlestim ancak ikinci donem biraktim okulla ilişiğimin kesilmesi için bildiri verdim . Ayni zamanda ygsye girdim . Acaba bu yil ygs puanimda kesilme olurmu ?

 36. Damlaaa dedi ki:

  hocam mrb ben adalet okuyrm dgs ıle hukuka gecmk ıstıyorum vakıf unılerınde ucretler fazla oldugundan devlet unılerı daha mantıklı gelıyor kolaylık acısından hangı devlet ını.lerını tercıh edelım? diplamo notu ne kadar onemlı bıde onu merak edıyorum acıl cevaplarsnz sevınırım tesekurler

 37. Doğuş dedi ki:

  Hocam merhaba bu konuda beni aydınlatır mısınız ? Marmara’da 2 yıllık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümü okusam DGS ile Halkla İlişkiler bölümüne geçsem 2+4 yıl mı okuyacağım ? Yönetici Asistanlığı bölümün yan bölümü olarak geçtiği için 3. sınıftan başlama şansım yok mu ?

 38. makbule erdoğdu dedi ki:

  hocam merhaba çocuk gelişimi ön lisans mezunuyum ankara üniversitesi çocuk gelişimi lisans bölümüne geçiş olursa 3. sınıftanmı başlayacam cevaplarsnz sevınırım tesekurler

 39. Buse dedi ki:

  ben bu sene liseyi yeni bitirdim ve sınava girdim benim için çok yoğun bir seneydi meslek çıkışlı olduğum için hem okul hem staj hemde dershaneye gidince baya yoruldum bu yüzden derslere özen gösteremedim ve LYS barajını geçemedim 2 yıllığa gitmek istiyorum ama 2 yıllık okuduktan sonra DGS ye girip tekrar 1. sınıftan mı başlıyoruz yoksa 3. sınıftan mı bunu öğrenmek istiyorum

 40. elif dedi ki:

  Vakıf üniversitesini bitiren dgsye girebilir mi

 41. Meral dedi ki:

  Ben bu yıl isletme bölümünü kazandm m.y.o fakat dgs te girip 4 yila tamamlamak istiyorum baya bir araştırma yaptim dgs ile ilgili ama sunu merak ediyorum diyelim dgs te girdm bi yer ckmadi örgün olarak snra acikogretimden 4 yila tamamlanabiliyor mu nasıl oluyor bu bilgi verirseniz sevinirim

 42. ahmet dedi ki:

  hocam benim bölüm makine . ögrencisiyim bu sene 4468 sıradayım g.antep myo okudum aynı unv seçsem faydası olurmu ders alma konusunda

 43. mehmet emin kaçmaz dedi ki:

  ben batman da 2 yıllık inş tekn okudum.. şimdi kayseride okuyorum gecen sene %50 burslu okuyorum ancak tekrar sınava grdim istanbulda %100 tam burslu kazandım.orda ki hocalar gördüğüm derslerden muaf tutmuyorlar hazırlık ile birlikte yaz okullarıyla 4 yılda bitirirsiniz diyolar. acaba hazırlıkla birlikte 3 yılda bitirebilirmiyim yönetmenlik vs var mı 0530 78 15 444 sizinle görüşmek istiyorum

 44. özlem meliha ermeydan dedi ki:

  Ben adıyaman iki yıllık çocuk gelişimine geçmeyi düşünüyorum. Ama bir yandan da bu sene kalıp dershaneye gidip iyice hazırlanarak seneye ygs ile dört yıllığa geçsem mi diye düşünüyorum… Çok kararsızım. Yardımcı olursanız çok sevinirim hocam.

 45. serap göztepe dedi ki:

  intibakta okuldan atılma kalktı diyorsunuz ama yönetmelik başarısız sayılan öğrenciler okuldan ilişiği kesilir yazıyor. buna ne diyeceksiniz.

Yorum Yaz


Yukarı Çık