24Ağustos

Kredi kullanan 11 milyon kişiye masraf müjdesi


Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Kredi kullanan 11 milyon kişiye masraf müjdesi

Tüketici kredisi kullanan bir öğretmen için hakem heyetinin verdiği dosya masrafı kararı umut ışığı oldu. Son 10 yılda kredi çeken 11 milyon kişiye masraflarını geri almanın yolu açıldı.

400 liralık dosya ücretini geri aldı

Bankadan 2009 yılında 10 bin liralık tüketici kredisi çeken öğretmen Şamil Özkan dosya masrafını hakem heyetine götürdü. Heyet 400 liralık dosya masrafının geri ödenmesine hükmetti. Özkan, ödediği parayı bankadan geri aldı. Karar kredi kullanan 11 milyon vatandaş için emsal oluşturdu.

Geriye dönük 10 yılı kapsıyor


Sponsorlu Bağlantılar

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz. Yargıtay kararları gereği tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masraftan alabileceğini söyledi. Yasaya aykırı sözleşmelere hüküm konulamayacağını vurguladı. “Bu para ufaktır diye almamazlık etmeyin” dedi.

Kredi  tüketici hakem heyetine yazılması gereken dilekçenin örneği;

Dilekçeye kesilen dosya masrafının makbuzunu eklemeniz tavsiye olunur.

……………………………BANKASI …………………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

………………nolu müşterinizim. Şubenizden  ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.
İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih
imza

Adı Soyadı


Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan 2011 Renkli Gece Elbiseleri başlıklı makalemizde 2011 gece elbise modelleri, 2011 gece elbiseleri ve 2011 gece kıyafetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Aramalar:

dosya masrafını geri alan varmı (378),kredi çekenlere dosya masrafı iade (260),dosya masrafi alan varmi (93),kredi dosya masrafını geri alan varmı (93),bankaların kestiği dosya masrafı (88),dosya masrafı geri alan varmı (79),bankalardan dosya masrafını geri alan varmı (76),kredi masraflarını geri alan varmı (76),dosya masraflarını geri alan varmı (67),kredi kesintilerini geri alan varmı (62),kredi çekenlere dosya masrafı iade dilekçesi (56),kredi dosya masrafı iadesi alan varmı (53),dosya masrafını alan varmı (52),dosya masrafı iade alan varmı (50),dosya masrafı iadesi alan varmı (50),
 Yazının Etiketleri  
  • osman ağıllı
  • 14 Kasım 2012

  Tüketici hakem heyetine yapılan müracaat tahminen nezamana kadar bize geri döner bizmi takip etmeliyiz veya onlar bizi arıyorlarmı

 1. Onlar size ulaşıyorlar fakat siz yinede takibi elden bırakmayın. Bazen araya kaynayabiliyorsunuz. Yaklaşık 2-3 ay içerisinde sonuçlanıyor.

  • muzaffer demirci
  • 15 Kasım 2012

  slm öncelikle teşekkür ederim ben 5 sefer 5,000tl 2,000tl 3,000tl 6,0000tl tüketici kredisi çektim enson 35,000tl konut kredisi çektim yalnız tarihlerini hatırlamıyorum bunun için ne yapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. Kredi çektiğiniz bankadan kredi geçmiş raporunuzu isteyebilirsiniz. Onlar size dökümanını vereceklerdir.

  • AYDIN GÖLCÜK
  • 1 Aralık 2012

  yalan yalan yalan bankayada gittim başvuruda yaptım ne paramı alamadım boşuna ugraşmayın

 3. Tüketici Hakem Heyetine gittiniz mi kaymakamlığa

  • mevlut
  • 31 Mart 2013

  arkadaşlar bende konut kredisi kullandım dosya masrafı icin hem hakem heyetinin kararı var hemde tüketiçi mahkemesinin kararı var elimde bankaya giddim bana kimse dogru dürüs bir cevap vermedi bende icraya vereceğim ben sonuna kadar ugraşacağım sizde ugraşın eger içradan sonuç alamassam bu kezde devleti mahkemeye vermeyi düşünüyorum şimdiye kadar ugraşdım sonnakadarda ugraşcagım yaknunu cıkarmayacaklardı yada cıkardıkları kanunun ardında dursunlar sizde yılmayın ugraşın illaki bir sonuç alacagız sayğılar

  • Stajer Avukat Ali
  • 31 Aralık 2013
  • EMİNE ASLAN
  • 5 Şubat 2014

  İYİ ÇALIŞMALAR

  Muhtelif bankalardan defalarca kredi kullanmak durumunda kaldık. bu bankalar ziraat,halk,iş gibi devlet bankaları birde finansbank,garanti bankası.Elimde dosya masrafları ile ilgili belde yok.Bursa’da yaşıyorum.Kredilerde yapılandırmalar oldu yenilendi defalarca masraf alındı.Nasıl bir yol izlemeliyim.bu bankalardan iade alan oldumu?

  Bilgi verirseniz sevinirim.

  • aysun çığlık
  • 13 Nisan 2014

  ben babamdan dul ve yetim maaşı alıyorum 10 ay önce konut kıredisi çektim dosye masraf kesintisi750 tl tüketici haklarına dilek çemi sundum geri alabilme şansım varmı tşekkür ediyorum

  • avukat
  • 16 Mayıs 2014

  @aysun çığlık
  karar çıktıktan sonra bankaya takip başlatarak alabilirsiniz…

  • av.orhun
  • 22 Mayıs 2014

  dosya masrafı iadesi , kredi tahsis ücreti , yapılandırma ücreti vb. adlar altında yapılan kesintilerin iade prosedürünü ücretsiz yürütüyoruz. iletişim için av.orhun@gmail.com (sadece istanbul)

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın