DOLAR: 4.77 TL
EURO: 5.51 TL

Kredi kullanan 11 milyon kişiye masraf müjdesi

5 yıl önce

Kredi kullanan 11 milyon kişiye masraf müjdesi

Tüketici kredisi kullanan bir öğretmen için hakem heyetinin verdiği dosya masrafı kararı umut ışığı oldu. Son 10 yılda kredi çeken 11 milyon kişiye masraflarını geri almanın yolu açıldı.

400 liralık dosya ücretini geri aldı

Bankadan 2009 yılında 10 bin liralık tüketici kredisi çeken öğretmen Şamil Özkan dosya masrafını hakem heyetine götürdü. Heyet 400 liralık dosya masrafının geri ödenmesine hükmetti. Özkan, ödediği parayı bankadan geri aldı. Karar kredi kullanan 11 milyon vatandaş için emsal oluşturdu.

Geriye dönük 10 yılı kapsıyor

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz. Yargıtay kararları gereği tüketicilerin geriye dönük 10 yıllık süreyle bankaların kestiği masraftan alabileceğini söyledi. Yasaya aykırı sözleşmelere hüküm konulamayacağını vurguladı. “Bu para ufaktır diye almamazlık etmeyin” dedi.

Kredi  tüketici hakem heyetine yazılması gereken dilekçenin örneği;

Dilekçeye kesilen dosya masrafının makbuzunu eklemeniz tavsiye olunur.

……………………………BANKASI …………………………. ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE

………………nolu müşterinizim. Şubenizden  ……………… tarihinde ………… ay vadeli olarak ………. faiz oranı üzerinden ……………… TL ……… kredisi kullandım ve…………….ay ödeme yaptım.
İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan ekte makbuzunu sunduğum ……TL kesinti yapılmıştır. Kesilen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih
imza

Adı SoyadıBir önceki yazımız olan 2011 Renkli Gece Elbiseleri başlıklı makalemizde 2011 gece elbise modelleri, 2011 gece elbiseleri ve 2011 gece kıyafetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. osman ağıllı dedi ki:

  Tüketici hakem heyetine yapılan müracaat tahminen nezamana kadar bize geri döner bizmi takip etmeliyiz veya onlar bizi arıyorlarmı

 2. admin dedi ki:

  Onlar size ulaşıyorlar fakat siz yinede takibi elden bırakmayın. Bazen araya kaynayabiliyorsunuz. Yaklaşık 2-3 ay içerisinde sonuçlanıyor.

 3. muzaffer demirci dedi ki:

  slm öncelikle teşekkür ederim ben 5 sefer 5,000tl 2,000tl 3,000tl 6,0000tl tüketici kredisi çektim enson 35,000tl konut kredisi çektim yalnız tarihlerini hatırlamıyorum bunun için ne yapmam lazım lütfen yardımcı olurmusunuz

 4. admin dedi ki:

  Kredi çektiğiniz bankadan kredi geçmiş raporunuzu isteyebilirsiniz. Onlar size dökümanını vereceklerdir.

 5. AYDIN GÖLCÜK dedi ki:

  yalan yalan yalan bankayada gittim başvuruda yaptım ne paramı alamadım boşuna ugraşmayın

 6. admin dedi ki:

  Tüketici Hakem Heyetine gittiniz mi kaymakamlığa

 7. mevlut dedi ki:

  arkadaşlar bende konut kredisi kullandım dosya masrafı icin hem hakem heyetinin kararı var hemde tüketiçi mahkemesinin kararı var elimde bankaya giddim bana kimse dogru dürüs bir cevap vermedi bende icraya vereceğim ben sonuna kadar ugraşacağım sizde ugraşın eger içradan sonuç alamassam bu kezde devleti mahkemeye vermeyi düşünüyorum şimdiye kadar ugraşdım sonnakadarda ugraşcagım yaknunu cıkarmayacaklardı yada cıkardıkları kanunun ardında dursunlar sizde yılmayın ugraşın illaki bir sonuç alacagız sayğılar

 8. EMİNE ASLAN dedi ki:

  İYİ ÇALIŞMALAR

  Muhtelif bankalardan defalarca kredi kullanmak durumunda kaldık. bu bankalar ziraat,halk,iş gibi devlet bankaları birde finansbank,garanti bankası.Elimde dosya masrafları ile ilgili belde yok.Bursa’da yaşıyorum.Kredilerde yapılandırmalar oldu yenilendi defalarca masraf alındı.Nasıl bir yol izlemeliyim.bu bankalardan iade alan oldumu?

  Bilgi verirseniz sevinirim.

 9. aysun çığlık dedi ki:

  ben babamdan dul ve yetim maaşı alıyorum 10 ay önce konut kıredisi çektim dosye masraf kesintisi750 tl tüketici haklarına dilek çemi sundum geri alabilme şansım varmı tşekkür ediyorum

 10. avukat dedi ki:

  @aysun çığlık
  karar çıktıktan sonra bankaya takip başlatarak alabilirsiniz…

 11. av.orhun dedi ki:

  dosya masrafı iadesi , kredi tahsis ücreti , yapılandırma ücreti vb. adlar altında yapılan kesintilerin iade prosedürünü ücretsiz yürütüyoruz. iletişim için av.orhun@gmail.com (sadece istanbul)

Yorum Yaz


Yukarı Çık