18Mayıs

Bilgisayara Virüs Girince Ne Yapmalıyız ?


Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük korkusu bilgisayarlarına virüs girmesidir. Bunun için bir sürü antivirüs programı var fakat bazı virüslere karşı antivirüs programlarıda işe yaramıyor.

Biyolojik virüsler yaşadıkları ortama ayak uydurmakta ustadırlar. Gün geçtikçe yeni özellikler edinerek, alınan önlemlere karşı bağışıklık sağlarlar. Biyolojik virüsler gibi, dijital virüsler de gün geçtikçe kendisini geliştiriyor, bilgisayarlara sızmanın yollarını arıyorlar. Bilgisayarınıza ne kadar güveniyorsanız güvenin, virüsler sizi bir gün gafil avlayabilir. Bu yazı ile bilgisayarınıza virüs girdiğinde nasıl davranmanız veya davranmamanız gerektiği hakkında birkaç ipucu edinebilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gerekenlerle başlayalım:

Ev ağınızdan ayrılın

Bilgisayarınıza virüs bulaştığını fark ettiğiniz an, yapmanız gereken ilk şey bağlı olduğunuz ağdan ayrılmaktır, çünkü sizin bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsler ağ aracılığı ile aynı ağa bağlı olan diğer bilgisayarlara da sıçrayabilir. Sadece bir bilgisayarla uğraşmak varken, daha fazla bilgisayarla uğraşmak istemezsiniz herhalde. Ancak İnternete bağlı kalmanız gerekiyorsa ve virüsün diğer bilgisayarlara sıçramasını engellemek istiyorsanız, ağ paylaşımını tamamıyla kapatın.

Firewall ile İnternet trafiğini kilitleyin

Bilgisayarınıza bulaşan virüsler İnternet’e bağlı olduğunuz sürece kendilerini güncellerler. Bu durum, virüsün bilgisayarınızda gittikçe aktif bir rol oynamasını ve temizlenmesinin zorlaşmasına sebep olur. Şayet üçüncü parti bir güvenlik duvarı (firewall) kullanıyorsanız, İnternet trafiğini kilitleyerek zararlı programların kendilerini güncellemelerini engelleyebilirsiniz. Şayet herhangi bir güvenlik duvarı programınız yoksa görev çubuğunun sağ alt köşesinde yer alan sistem tepsisinde (system tray) bulunan ağ bağlantınızın ikonuna sağ tıklayıp “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçebilirsiniz. Ethernet kablonuzu çıkarmanız da mümkün tabii ki. Ancak bilgisayarınızın İnternet’e erişimini tamamen kesmeden önce, virüs programınızın bütün güncelleştirmelerinin yapılmış olduğundan emin olun.

Virüs programınızı güncelleyin ve sürekli çalışır durumda tutun


Sponsorlu Bağlantılar

bulaştığında hemen anti-virüs programlarına sarılırız. Bilgisayarınızda virüs taramasına başlamadan önce, anti-virüs yazılımınızın bütün güncelleştirmelerinin yapıldığından emin olun. Daha sonra bilgisayarınızı virüs programınızın ellerine bırakın. Yalnız, burada yüzeysel bir tarama yerine tam sistem taraması yapmanız yazılımın virüsü bulmasını kolaylaştıracaktır. Zira virüs, işletim sisteminin derinliklerine gizlenmiş olabilir. Windows kullanıcıları için AVG Anti-Virüs ön plana çıkarken, Mac kullanıcıları için ClamAV kullanıcıların Mac bilgisayarlarını temiz tutmalarına yardımcı oluyor. İşletim sisteminizi baştan yükleyin Şayet davetsiz misafirinize karşı vermiş olduğunuz savaşa saatlerinizi, günleriniz hatta aylarınızı harcadıysanız son çözüm yolu olarak bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Tabii format işlemine geçmeden önce, kaybolmasını istemediğiniz verilerin yedeğini almalısınız. Formattan sonra bilgisayarınızı haftada en az bir kere virüs programınız ile taramanızda fayda var.

Bilgisayarınıza virüs bulaştığında yapmanız gerekenlerin yanı sıra yapmanızın sakıncalı olduğu bazı şeyler de var. İşte bunlardan bazıları:

Kimseye dosya eklediğiniz e-postalar atmayın Bulaşan virüsün yerini belirleyip, temizleyene kadar hiç kimseye dosya eklediğiniz e-postalardan göndermeyin. Şayet virüs, bilgisayarınızdaki dosyalara da sıçramış olabilir. Tabii sizin yolladığınız dosyayı açarak virüs kapan arkadaşınız, hakkınızda hiç iyi şeyler söylemeyebilir. Bilgisayarınıza USB sürücü gibi depolama birimleri takmayın Biliyorsunuz virüslerin yetenekleri gün geçtikçe artıyor. Bilgisayarınıza bulaşmış olan bir virüs, bilgisayarınıza taktığınız bir depolama birimine de bulaşabilir. Sonra bu depolama birimini başka bir bilgisayara bağladığınızda, virüs otomatik olarak USB sürücüden bilgisayara bulaşabilir. Böyle bir zincirleme reaksiyon yaratmak istemezsiniz.

Kredi kartınız veya hesap bilgileriniz ile online alışveriş yapmayınTahminen bu bir virüsün size vereceği en ağır tahribatlardan biri olacaktır. Zararlı yazılımlar kredi kartı bilgilerinizi veya diğer kişisel bilgilerinizi çalabilirler. Bilgilerinizi ele geçirenler hesabınızı boşaltabilir, sizin adınıza alışveriş yapabilirler. Tabii ki hiç kimse kendi parasıyla, tanımadığı insanlara vur patlasın, çal oynasın tarzı bir eğlence sunmak istemez. Bu yüzden bilgisayarınızdaki virüsün tamamen temizlendiğinden emin olmadan, kişisel bilgilerinizi kesinlikle bir yerde kullanmayın. Kişisel hesaplarınıza girmeyin Bilgisayarınızda virüs varken e-posta hesapları gibi kişisel hesaplarınızı açıp şöyle bir göz atmanız bile şifrenizin çalınmasına sebep olabilir. Bu yüzden bilgisayarınızdaki virüsü temizlemeden, sizin için önemli olan sitelere kişisel bilgilerinizi vererek giriş yapmamanız en sağlıklısı olur. Hemen hemen bütün kullanıcılar en az bir kere virüslerin kurbanı olmuştur. Her ne kadar bilgisayarınızı güvenlik altında tutarsanız tutun, bütün iş tecrübeli olmaktan geçiyor. Nereye tıklayacağınızı bilirseniz telaş edecek bir şey kalmayacaktır.


Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Paypal Artık Türkiye’deki Bankalarada Ödeme Yapıyor başlıklı makalemizde paypal, paypal türk bankaları ve paypal türkiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Aramalar:

bilgisayarıma virüs girdi (520),bilgisayara virüs girdi (389),laptopa virüs girdi (149),bilgisayarıma virüs girdi ne yapmalıyım (97),virüs giren bilgisayara ne olur (87),bilgisayarima virus bulasti ne yapmaliyim (68),pc ye virüs girdi (65),bilgisayara virüs girince ne olur (58),bilgisayara virüs girmemesi için ne yapmalıyız (52),bilgisayara virüs girdiğinde ne yapılır (47),VİRÜSLERİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ (46),bilgisayara virüs girince ne yapmalıyız (43),bilgisayara virüs bulaştığında ne yapılır (40),virüs girince ne yapılır (39),bilgisayara virüs bulaşırsa ne olur (35),
 Yazının Etiketleri  
  • dilan
  • 25 Mayıs 2009

  adım DİLAN bu siteye girmek ve sizlere virüsün kötü bir yanı olduğunu söylemek çok istedim ve sonunda ulaşabileceğime ulaşabildim.halkımıçok sevdiğim için size tavsiyem olarak lütfen bilgisayarınıza dikkat edin.çünkü virüs çok kötü bir bulaşıcıdır.bilgisayarınıza bulaşırsa ondan kurtulmanız imkansız.ya da başka birisi bilgisayara göndermek istiyorsa mümkün değil kurtulmanız zaman albilir ya da hiç kurtulamazsınız. çünkü bilgisayar virüsü kötü bir bilgisayar alışkanlığıdır.biyolojik virüsler yaşadıkları ortama ayak uydurmakla usstadırlar. ve bunun bi çok yanı da vardır.sizi seveceğimi unutmadan bilgisayarınıza dikkat edin. VİRÜSE DİKKAT!

  • dilan olam
  • 25 Mayıs 2009

  ADIM DİLAN SOYADIM OLAM KURTALAN ATATÜRK İLK ÖĞRETİM OKULUNDA OKUYORUM SINIFIM 7 ŞUBEM A SINIF ÖĞRETMENİM RÜMEYSA IŞIK BU YORUMU OKULDA YAPMAK İSTEDİM AMA KISMET OLAMADI SINIFMDA EN ÇOK DİĞİM ARKADAŞLARIM ”KÜBRA EMİNE VE RAHŞAN DIR”BELKİ BENİ TANIMAK İSTERSİNİZ DİYE YAZDIMSİZE TAVSİYEM OLARAK LÜTFEN BİLGİSAYARINIZA YANİ VİRÜSE DİKKAT EDİN ÇÜNKÜ BİLGİSAYARINIZI RİSK ALTINA ALLABİLİYOR KISACASI VİRÜSE DİKKAT EDİN! VİRÜSÜN BİLGİSAYARINIZI BOZABİLECEK DURMU BİLE OLABİLİYOR!!!

  • yusuf K
  • 4 Haziran 2009

  🙂 hadiya gerçekten bu dediklerin doğruysa ben birdaha pc kullanmayacam

 1. ben virüs nasıl bilmiyrum ama cok kötü birseymiş ya virüsü engellemenin yolu yokmu

  • aysu
  • 20 Haziran 2010

  tttteeh bune yyyaa ben başka bişey istioomm yyaa

  • aysu
  • 20 Haziran 2010

  tteeh bn başka bişey istedimm GOOGLEYE VİRÜS GİRDİ

  • burhan
  • 22 Haziran 2010

  çocum senin yaşında bunu bilmek te bir marifet senin yaşındakiler bunu bilmiyo dalga geçmeyin

  • muhammed
  • 10 Mart 2011

  bu virüs ne abe ya?çok kötü birşey ne yapmalıyız

  • Dr.No
  • 31 Mayıs 2011

  Arkadaşlar Bilgisayarınızda virüs var bu virüs internet yoluyla veya başka pc den kendi pc nıze veri aktarmadan bulaşır. Virüsden kurtulma yöntemi ise virüs programınızı açıp (her gün 2 kere) taratmaktır.
  Tarattıktan sonra virüs var diyelim gecikirsek bu virüs çoğalır, eğer gecikmessek eski haline geri döner virüs programınızı güncel tutmayıda unutmayın ben bu yöntemleri kullanarak pcme 4 yıldır virüs karışamıyor.

  • Dr.No
  • 31 Mayıs 2011

  ESET Nod32 programını öneririm.

  • mertcan
  • 13 Aralık 2013

  esetten başka hangi purogramvar

  • mertcan
  • 13 Aralık 2013

  var eseti yükle

  • büşra
  • 30 Aralık 2013

  çok güzelll….. tşk….

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın