DOLAR: 4.04 TL
EURO: 4.98 TL

Windows Kullanıcı Şifresi Unutma

Windows kullanıcılarının sorunlarından biriside kullanıcı giriş şifrelerini unutmasıdır.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan işletim sistemi Windows XP & Windows VİSTA‘dır.
Bu işletim sistemlerine göre şifre sıfırlama yöntemleri vardır.Öncelikle Xp işletim sistemi kullananlar için unuttukları şifreyi kaldırma veya sıfırlama seçeneğini anlatacağım.

Xp kullanıcıları şifrelerini unuttukları zaman sırası ile bunları yaparak şifrelerini değiştirebilir ya da sıfırlayabilirler.

1-) Masaüstü kullanıcıları için geçerli olan bu yöntemde Anakartın üzerinde bulunan anakart pilini çıkartıp 5 saniye kadar bekleyip tekrar takmakdır.Bu şekilde BIOS üzerindeki ayarlar default ayara dönecektir ve şifre sormayacaktır.
2-)Laptop ve masaüstü kullanıcıları için geçerli olan bu yöntem ise bilgisayar boot menüsünde yani power tuşuna ilk bastığımız andan sonra f8 tuşuna basarak güvenli modda açma istedği göndermektir.Bu açılan menüde Güvenli Mod ile başlat seçeneğini seçip bilgisayarı açtıktan Denetim masası / Kullanıcı Hesapları sekmesinden şifre koyduğunuz kullanıcı hesabının şifresini kaldırabilir ya da kendinize yeni bir kullanıcı oluşturup bu kullanıcıyı Sistem Yönetici yapıp şifre olan kullanıcıyı da kısıtlı kullanıcı yapabilir daha sonra da şifre olan kullanıcının şifresini kaldırabilirsiniz.

Vista Kullanıcıları için çözüm ise ;

Xp kullanıcıları gibi güvenli modda açıp aynı yöntemi uygulayabilirler.Eğer bu yöntem olmazsa verdiğim dosyayı indirilip ( http://rapidshare.com/files/279709599/vista___ifre_unutma.rar ) cd’ye çekilir ve açılışta cd den başlatılır.Windows kurar gibi kurulum yaparız.Biraz bekledikten sonra karşımıza değişik bir yazı gelir enter tuşuna basktından sonra 1 tuşuna veya 2 tuşuna basarız.Bastıktan sonra karşımıza 12345 diye rakamlar gelir ve sana sorar Y harfine basarız şifremiz 12345 diye sıfırlanır.Bu bizim kullanıcı şifremiz olur.12345 değilse enter tuşuna basıpda giriş yapabiliriz.

R10′da bir şahısa yazdığım bu makaleleri sitemde yayınlıyorum.Özgün değilmişde o yüzden ödeme yapmamıştı : )Bir önceki yazımız olan Harici Harddisk yapımı başlıklı makalemizde harici harddisk, harici harddisk yapımı ve harici harddisk yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. ayşegül dedi ki:

  öncelikler iyi günler…
  bnm bilgisayarımda görüldüğünden daha fazla zor ve içinden çıkılmayacak gibi görünen büyük bir sorun var…
  benim windows xp ve 2 tane kullanıcı hesabım vardı… bir tane kullanıcı hesabı parolalı bir tanesi ise sınırlı olarak ayarlanmış olan hesap. fakat ben paralosını unuttuğum hesapta tüm dosyalarım içinde ve sınırlı hesap olduğundan olabilir mi ama diğer kullanıcı hesabını parolasız olan hesabta göremiyorum ve sıfırlama veya onun gibi başka bir şeyler yapamıyorum.. sizce ne yapmalıyım??? içinde ki belgeleriminde kaybolmasından korkuyorum 🙁 ltfenn yardım edin!! :((

 2. admin dedi ki:

  Bu konuda yazanları yaptıysan zaten sorunu çözebilmen lazım

 3. ekrem sadilov dedi ki:

  iyi gunler ben leptop uma windows 8.1 indirdim ama kullanici sifresini unuttum ve simdi leptopuma giremeyecegim babam eve geldiginde cok kotu olacak bunun icin bana yardim edin lutfen eski sifremi denedim ama olmadi laptobumun markası .hp.

Yorum Yaz


Yukarı Çık