DOLAR: 4.09 TL
EURO: 5.00 TL

Saçlar neden beyazlar

8 yıl önce

Saçlar neden beyazlar

Saçlarımız neden Beyazlar ? Eski Haline Tekrar Döner mi ?

Sizde günden güne saçlarınızdaki beyazların arttığını fark ediyor musunuz? İşte sebepleri…

Aslında bir saç teli, ortası boş olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri bulunan bir tüpten başka bir şey değildir.

Genç yaşlarda bu boşlukta saça renk veren melanini bir arada tutan bir sıvı vardır.

Yaşlandıkça derimiz saçlarımızı ve vücudumuzdaki diğer kılları eskisi gibi sağlıklı olarak üretemez.

Kılların ortasındaki sıvı kaybolur, boya hücreleri de tutunamadığından sadece hava kalır.

Saçlar boyasız hale gelir, beyaz renge yani asıl rengine dönüşür.

Bütün saçlarımızın beyaza dönüşme süreci 10 ila 20 yıl sürebilir.

Aslında her bir saç telinin rengi ya siyahtır (sarı, kırmızı, kumral vs.) ya da beyaz.

Yani her bir saç teli yavaş yavaş grileşip beyazlanmaz.

Ancak bu süreç içinde hepsi aynı anda beyazlanmadığından, beyazların sayısı arttıkça bütün saç gittikçe açılan gri renkte görülür.

İşin ilginç tarafı boya hücreleri bazen üretime hız verirler.

Gittikçe beyazlaşan saçlar geçici bir süre tekrar biraz koyulaşmış gibi görünebilirler.

İnsanlar arasında bir şok veya aşırı gerilim geçiren birinin saçlarının bir gecede beyazlaştığı, bir süre sonra da tekrar eski rengine döndüğü söylenir.

Hatta bazı tarihçiler Kraliçe Marie Antoinette’nin giyotine gideceği günün gecesinde saçlarının hepsinin bembeyaz olduğunu yazarlar.

Saçların devamlı olarak uzadığı, belirli bir süre sonra dökülüp alttan yeni saç geldiği hatırlanacak olursa, mevcut saçın değil, ancak yeni gelecek saçın beyaz olabileceği, dolayısıyla saçların bir gecede beyazlaşmasının mümkün olmadığı görülüyor.

Ancak bilim insanları bu olayın birkaç haftalık bir süreçte olabileceğini söylüyorlar.

Tiroid bezi, şeker gibi hastalıklarda ve aşırı stres veya şok gibi durumlarda kişinin renkli saçları bu süreçte tamamen dökülebilir ve geriye sadece daha önceden beyazlaşmış saçlar kalabilir.

Diğer saçlarla birlikte beyazların yerine de daha gür ve siyah saçlar çıkabilir.

Saçların beyazlaşması insanlık tarihinde nedense hep sorun olmuştur.

Kimileri onu olgunluğun ve bilgeliğin simgesi olarak görürken, tarih boyu savaş kahramanları, yaşlılığın ve güçsüzlüğün belirtisi olarak görmüşler ve bir şekilde saçlarını boyamışlardır.

Bu arada bir şeyi daha belirtelim; saçlarımızın kıvırcık, dalgalı veya düz olmasını da ebeveynlerimizden aldığımız genler belirliyor.

Kıvırcık bir saçı kestiğimizde kesitinin dikdörtgene yakın olduğunu, dalgalı saçın elips, düz saçın kesitinin ise daire olduğunu görebilirsiniz.

İşte bu saç kesitlerinden dolayı bazı saçlar dümdüz uzarken bazıları hemen kıvrılmaya başlar.

Kıvırcık saçlılar, saçlarınızı boşuna ütülemeyin, saçın yapısını yani kesitinin şeklini değiştirmeden kalıcı bir düz saça sahip olmanız mümkün değil.Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. cenk düzova dedi ki:

  Bizler saç rengini kaybetmesini beyazlamak olarak tanımlarız. Oysa saç beyazlamaz ya da ağarmaz. Sadece rengini, pigmentlerini kaybeder. Yaşla birlikte saç telinin ortasındaki tabaka artık daha fazla pigment üretemez olur. Saç renksiz hava kabarcıklarıyla dolar; renksiz bir hal alır. Ancak genellikle bu teller az sayıda da olsa renkli saçlarla karıştıkları için gümüşi bir hal alır. Saçların beyazlama yaşı saçı etkileyen pek çok diğer faktör gibi genetik özelliklerle ilgilidir. Bazı insanların saçları erken yaşlarda beyazlarken kimilerinin ileri yaşlarda sayılı beyaz saçı olur. Şok ya da ağır stres nedeniyle de kısa zaman içinde saçlar rengini kaybedebilir.

 2. BEYAZ SAÇLARA SAĞLIKLA VEDA ; dedi ki:

  ****MAZİDEKİ HÜZÜNLERİ YANSITAN BEYAZ SAÇLARA SON ;

  *****FLASH FLASH FLASH HABER!!!!!!!!!!!!!!!!

  *****‘EYVAH , SAÇLARIM BEYAZLAŞIYOR’ DİYENLER MÜJDE;

  *****Avrupanın 1 numaralı Saçlardaki Beyazları Yok Edici ürünü STOPGREY artık Türkiye’de..

  *****STOPGREY Avrupa’nın en saygın ve en köklü üniversitelerinden olan FERRARA ÜNİVERSİTESİ tarafından Etkinliği ve Güvenirliliği kanıtlanmıştır. Saçların adeta gençlik iksiri olan STOPGREY saçın kaybettiği melanin pigmentlerine benzer bir pigmenti saç gövdesine yükleyerek saçın doğal rengine kavuşmasını sağlar.

  *****STOPGREY herhangi bir renkteki saç üzerine titizlikle ve kademeli olarak etkisini göstermektedir. Açık renkten koyu renge dogal bir dönüşüm sağlamaktadır.

  *****StopGrey kullanıma hazır ve kullanımı kolay bir losyondur. Herhangi bir saç losyonu gibi her sabah temiz ve kuru saça uygulanmaktadır. 3 veya 4 haftadan sonra istenilen renk tonuna ulaşılmasını sağlamaktadır. Elde edilen sonucu korumak için losyonun haftada 2 ya da 3 kez uygulanması yeterlidir.

  *****Avrupa Birliği Sağlık Normlarına uygun olup Sağlık Bakanlığı bilgisi dahilinde Türkiye’de tüm eczanelerde satışa sunulmuştur

  ***** ONLİNE 7/24:0555 822 69 24 ;
  0 312 220 3 555

 3. orçun kolay dedi ki:

  bu gelıstırdıgınız, STOPGREY, ısımlı sprey, sızce; ılk kullanımdan,yani 3 veya 4 haftadan sonrakı asamalarda ..tekrarında haftada 2 veya 3 kez neden uygulanıyor..? bu kesın cozum degılkı!!sureklı o spreyemı muhtac olcaz mantıksızz.. beyazlayan sacların tekrar eskı halıne geldıkten sonra bırsey kullanmamıza gerek kalmıyacak ,vede olur ama o kadar yakın donem surecı atıyorum senede bır kez o spreyı uygulamamız gerekse bence bu daha ıyı bır cozumdur… tşk..

Yorum Yaz


Yukarı Çık