DOLAR: 4.77 TL
EURO: 5.51 TL

Biftek Nasıl Pişirilir ?

Nasıl Pişirilir ?

http://i52.tinypic.com/21czi8j.jpg

En mükemmel tarifleri için yazının devamına bakınız

biftek, , biftek nasıl yapılır, biftek pişirme, , , , , ,

MALZEME


• 1 yemek kaşığı margarin
• 4 adet biftek (kesilmiş, dövülmüş, karabiberlenmiş, altı üstü tuzlanmış)
• 2 adet domates (büyük boy, soyulmuş, ince kıyılmış)
• 2 diş ince kıyılmış sarmısak
• 1 çay kaşığı kekik
• 1 çay kaşığı tuz
• 5 kahve fincanı rende kaşar

Garnisi: Sebze sote tereyağlı pilav

YAPILIŞI

Biftekleri bir tavada kızdırdığımız margarinde alt üst pişirip bir taba ğa alalım, aynı tavaya sarmısağı İlave edip iki dakika soîeledikten sonra domatesi, kekiği ve tuzu ek leyelim. Beş dakika daha soîeleyip hazırladığımız bu hara bifteklerin üzerini tamamen kapatacak şekil de koyalım. Rende kaşarları da ya yalım, 200°C ısıdaki fırında kaşar ların üzeri nar gibi kızarıncaya dek pişirelim. Hemen servise verelim.
Not: Bu tür yemeklerde et ile sosu ayrı ayrı bekletip servisten hemen önce fırınlamalı ve fırından çıkarın ca hemenservis etmeliyiz. Bekletti ğimiz takdirde arzu ettiğimiz lezze ti alamayız.

MÜKEMMEL PİŞİRMEK İÇİN

Bu kadar bilgiyle artık hepimiz iyi bir bifteği gözümüz kapalı tanıyabiliriz. Ama en az bu denli önemli olan bir başka şey de bifteği ızgarada mükemmel bir şekilde pişirmek. Her şey bir yana, mükemmel şekilde ızgara edilmiş bir bifteğin vereceği gastronomik zevki kolay kolay başka bir şeyde bulamazsınız. Peki, ‘mükemmel’ pişirmek ne demek?

Mükemmel biftek, 5 veya 7 cm. kalınlığında kesilmiş, dövülmemiş, kenar yağları tamamen ayıklanmış, dışı karamelize ama orta yeri kırmızı ve hafif ılık olan biftektir. Yani dışı çok, ortası az pişmiş biftek. Çok pişmiş veya az pişmiş ekstremlerinden kaçınmalıdır. Az pişmiş bifteğin ortası soğuktur ve lastik gibi bir dişe geliş ile protein lezzeti içerir. Ayrıca, varsa, ‘yazı’ yağları tam erimemiş olacağından, hoş olmayan bir lezzet de alırsınız. Çok pişmiş biftek ise gastronomi dünyasında biftekten sayılmaz. Bu tür biftekler daha çok oluklu mukavva lezzeti verir ve ayakkabı köselesine benzetilirler.

KÖMÜR IZGARASI

Şimdi gelelim pişirme işine. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey, biftekleri iki saat önceden buzdolabından çıkarmanız ve oda sıcaklığında bekletmeniz. Bu sayede kalın bifteğinizin orta yerinin daha kolay pişmesini sağlarsınız. Bu sırada etin üzerinde (ama içinde değil) görünen tüm yağları temizleyin. Bu çok önemli, zira ızgara üzerinde eriyecek olan yağlar ateşe damlarlar ve alev alıp etin üzerini is yaparlar. Bu hem pişen etin rengini kötüleştirir, hem de ete gereksiz ve nahoş bir is kokusu verir. Ayrıca da alev yanığı kanserojendir.

Mangalınızı 45 dakika öncesinden yakın. Etin pişeceği ısı çok yüksek olmalıdır: 330Co. Bunu anlamak için elinizi ateşin üzerine yaklaştırın ve 1’e kadar sayın. Hálá elinizi tutabiliyorsanız yeterince sıcak değildir. Biftekleri, önceden yağladığınız ızgaranın üzerine koyduğunuzda yapışacaklardır. 2-3 dakika sonra kendilerini bıraktıkları anda maşayla çevirin. Bu çevirme işlemini iki defa tekrarlayın ve toplam 10 dakika pişirin. Maşayı bifteğe bastırarak pişip pişmediğini anlayın. Sakın çatal-bıçak batırmayın zira ette açılan delikler suyun sızmasına yol açar.

IZGARADAKİ TEMEL YANLIŞLAR

Hiçbir zaman dövülmüş biftek kullanmayın. Çünkü bunların orta yerleri de çok pişeceğinden kayış gibi olacaklardır. Kalın etleri tercih edin.

Izgaradan önce biftekleri sakın tuzlamayın. Tuzlama, yüzeyin kızarmasını engeller.

Biftekleri ateşin üstüne koymadan önce mutfak havlusuyla iyice kurulayın. Aksi halde yüzeyde ızgara değil, suda pişmiş etkisi ortaya çıkar.

Gerçek bir ‘dana’ lezzeti almak istiyorsanız, bifteği sakın marine etmeyin. Eğer illa edecekseniz, ‘papaya’ ve ‘ananas’ suyu bu konuda çok iyidir.

Eğer bifteğinizi yapışmaz tavada yapacaksanız, benzer kurallara yine riayet edin.Bir önceki yazımız olan Mezuniyet Balosu Kıyafetleri başlıklı makalemizde 2010 Balo Elbiseleri, 2011 Balo Kıyafetleri ve 2011 Mezuniyet Balosu Kıyafetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. dilara dedi ki:

    bnm tarifimde ızgara yapın dior kızartsam bir fark olur mu

Yorum Yaz


Yukarı Çık