DOLAR: 5.54 TL
EURO: 6.28 TL

Türk Telekom-Turkcell-Vodafone Telsiz Kullanım Ücreti

2 yıl önce

Mobil operatörlerde bildiğiniz üzere telsiz kullanım ücreti alınıyor. Bu alınan ücret devletin kasasına gidiyor. Ücret, BTK’nın yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenip yıllık olarak belirli ücretler standartında yüklediğiniz kontörler üzerinden veya faturalı hattınızdan otomatik olarak kesiliyor. İlk olarak 2012 yılında BTK’nın düzenlemesiyle yıllık olarak 14,56 TL alınıyordu.

2011 yılında devreye giren bu vergi sisteminde aylık olarak faturasız müşterilerden yani kontör ile harcama yapan müşterilerden 1,1 TL ücret alınıyordu. Bu ücret 2012 itibariyle aylık düzen içerisinde 1,21 TL’e yükseldi. Daha sonra bazı operatörler kampanya yaptı ve kendisine geçen müşterilerin ilk 1 yıl için herhangi bir telsiz kullanım ücreti ödemeyeceğini açıkladı.

Her ne kadar konuya BTK mutakıp olsa da bu ücretin belirlenmesini Maliye Bakanlığı sağlıyor. Yani duruma göre her yıl veya her ay değişkenlik gösterebilir. 2011 öncesinde de alınıyordu fakat direk çekim söz konusuydu. Bir zamandan sonra hem faturalı, hemde faturasız müşterilerden telsiz kullanım ücreti alınmaya başladı.

Eğer faturalı veya faturasız bir hatta sahipseniz bu telsiz kullanım ücretini her yıl ödemek zorundasınız. 6 Eylül 2011’den bu yana ödenmiş olan tüm telsiz kullanım ücretini bağlı olduğunuz mobil operatörden hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Genel olarak her ayın 8’i veya her ayın 18’inde telsiz kullanım ücreti hattınızdan çekilir. Yine de bazı durumlara göre değişiklik gösterebilir. Konuyla alakalı olarak aktarabileceklerimiz bunlar.Türk Telekom-Turkcell-Vodafone Telsiz Kullanım Ücreti Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık