DOLAR: 5.54 TL
EURO: 6.28 TL

Ek Yerleştirme ( Kontenjan ) Kimler Tercih Yapabilir ?

5 yıl önce

Ek Yerleştirme ( Kontenjan ) Kimler Tercih ?

Ek Yerleştirme ( Kontenjan ) Kimler Tercih Yapabilir

Genel olarak üniversite adaylarının sorduğu ve kesin cevap alamadığı bir konu hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşları aydınlatmak adına bu konuyu açmak istedim. Ek yerleştirme sürecinde tercih yapmak isteyen adaylardan aranan nitelikler şunlardır. Ek yerleştirme de kimler tercih yapabilir ? Üniversite programlarının boş kalan bölümlerine 4 yıllık programlar ve 2 yıllık programlarla başvuru yapabilmek için öncelikle adayların YGS’ ye başvurmuş olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte ek yerleştirmeye başvuru yapabilmek için birinci yerleştirmede tercih yapmak zorunda değilsiniz. Birinci tercihlerinde hiç bir tercih bildirmemiş olan adaylarda ek yerleştirmede tercih yapabilirler.

Sınavsız geçiş öğrencileri de dahil olmak üzere 1. yerleştirmede bir bölüme yerleştirilmiş adaylar kayıt yaptırmasa bile ek tercihte tercih yapamazlar. Açıköğretim kontenjanlarının sınırılı olmadığı bölümlere tercihlerini ek yerleştirmede yapabilirler.

Ek yerleştirmedeki istisnalardan biri de özel yetenek sınavı ile yerleşmiş adayların ek yerleştirmelere müracaat haklarının bulunmasıdır. Bu adaylar ek yerleştirmelerde de bir örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmeleri halinde iki programı da okuyabilirler.

Belirttiğimiz konular çerçevesinde koşulları uygun olan bütün adaylar ek yerleştirmelere müracaat edebilirler. Adaylarımıza ek yerleştirmelerden en etkili şekilde faydalanmaları dileği ile başarılar dilerim.

 Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık