DOLAR: 5.54 TL
EURO: 6.28 TL

Konut Kredisi Faizini Etkileyen Etmenler Nelerdir?

2 yıl önce

Faizini Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Son zamanlarda konut kredilerindeki faiz indirimleri ev alma hayalinde olanların bu alanda taleplerinin artmasını sağlamaktadır. Fakat faiz oranları değişik etmenler nedeni ile değişik göstermekte ve bu durumda kredi çekenleri oldukça zorlamaktadır. Bundan dolayı da konut kredisi faizini etkileyen etmenler nelerdir şeklinde ev almak isteyenler hesap kitap işlerini yapmaya başlamaktadırlar. Diğer kredilerde olduğu gibi konut kredilerinin faiz oranlarının değişmesine sebebiyet veren etmenler hemen hemen aynıdır. Bu etmenler ise şu şekilde olmaktadır:

Döviz kurları ve piyasaların dalgalanması

Döviz kurlarının değeri her kredi de olduğu gibi ev kredilerinin de faiz oranını etkilemektedir. Özellikle piyasalardaki dalgalanmalar tüm kredilerin faiz oranlarını artırmaktadır. Bunun nedeni ise bankaların kredi alacaklarındaki kayıplarını önlemek amacı iledir. Özellikle günümüzde Dolar’ın yükselmesi nedeni ile tüm kredilerin faiz oranı da artmış durumdadır. Dolar’ın yükselmesi durumunda faiz oranları artarken Dolar’ın düşmesi durumunda da faiz oranları azalacaktır. Yani piyasa dalgalı bir seyir halinde ise faiz oranları hat safaya ulaşacaktır.

Arz talep ilişkisi

Konut kredisi faizini etkileyen etmenlerden birisi de arz-talep ilişkisi olacaktır. Her alanda olduğu gibi kredilerde de arz talep ilişkisi faiz oranını etkileyecektir. Yani eğer ki piyasa da konut kredisi çekmek isteyenlerin sayısı artış gösterirse ve bankalardan çok yüksek kredi çekme talepleri gelirse bankalar bu durumundan daha fazla kar payı çıkartmak amacı ile konut kredisi faiz oranını artıracaktır.

Enflasyon rakamları

Enflasyon her alanda olduğu gibi konut kredisi faiz oranını da etkilemektedir. Enflasyon oranı çift hanelere ulaşması durumunda faiz oranları çok yüksek olmakta iken enflasyon oranları tek hanelere ulaşması durumunda faiz oranları daha az olacaktır.

Devletin bütçe açığı

Eğer ki ekonomik koşullardan dolayı devletin maliyesinde bütçe açığı var ise devlet bu açığı kapatabilmek adına her alanda vergi ve faiz durumunu artıracaktır. Bu durumda da ev kredisi faizini etkileyen etmenler arasında yer alacaktır.

Konut kredisi çekmek ve hayalindeki evi almak isteyenler tespit ettiğimiz durumlar doğrultusunda inceleme yaparak uygun faiz oranlarının olduğu zamanlarda konut kredisi çekebilirler. Eğer ki faiz oranlarının yüksek olduğu durumlarda kredi çekmişseniz kredi ödemelerinde oldukça zorlanacaksınız.Bir önceki yazımız olan 2011 Renkli Gece Elbiseleri başlıklı makalemizde 2011 gece elbise modelleri, 2011 gece elbiseleri ve 2011 gece kıyafetleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Konut Kredisi Faizini Etkileyen Etmenler Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık