DOLAR: 5.81 TL
EURO: 6.53 TL

Küçük Görünen Sabit Giderlerimiz Faturaları Unutmayalım

2 yıl önce

Küçük Görünen Sabit Giderlerimiz Faturaları Unutmayalım

teb

İhtiyaç, taşıt, taksitleri, kira ve aidat ödemeleri, kartı ekstreleri, belki çocuğumuzun okul taksitleri, bireysel emeklilik veya sağlık sigortası ödemeleri ya da hevesle yeni yazıldığımız spor salonunun taksiti… Kimimiz için liste daha da uzuyor. Aylık harcamalarımızın farkında olmamız, hatta çoğunlukla biraz “hesap kitap” yapmamız gerekiyor. Bu hesap kitap işlerinin sabit bir gider olmasına rağmen göze daha az önemli görünen bir kalemi daha var; ödemeleri.

Gelirimizi yönetmek için muhasebe ya da bütçe uzmanı olmamıza gerek yok; sabit harcama ve giderlerimizin bilincinde olmamızsa her zaman iyi bir başlangıç olacaktır. Elektrik, su, doğalgaz, internet, televizyon, ev ve cep telefonu hizmetleri yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için zorunlu olduğundan diğer tüm ödeme konularının yanında değişmeyen gider kalemimizi oluşturuyor. Bu sabit giderleri kanıksamış olmamız ya da diğer büyük ödemelere kıyasla gözümüze daha küçük görünmeleri kimi zaman ödeme tarihlerini kaçırmamıza neden olabiliyor. Senaryonun kimimiz için kötüleştiği durumlar da yok değil; diğer giderlere para ayırdıktan sonra faturaları unutabiliyoruz ve ay sonlarında açık verebiliyoruz. Küçük açıklar sürekli hale geldiği takdirde gelir gider tablomuzun istikrarını bozarak uzun vadede daha büyük sonuçlar doğurabileceğinden, fatura ödemeleri için basit önlemler almayı dikkate almalıyız.

Dijitalleşen dünyada banka hesap ve kredi kartı işlemlerini artık internet üzerinden yönetebiliyoruz. Otomatik ödeme talimatları basit ancak faydalı işlemler; her ay bu yöntemle faturaları zamanında ödememiz mümkün ve hatta bankalar arası rekabeti lehimize kullanarak sunulan fatura ödeme talimatı kampanya imkanlarını da değerlendirebiliyoruz. Bu imkanlar arasında nakit para hediyeleri dahi bulunuyor.

Faturalar her ay karşımıza çıkan sabit ödeme kalemleri… Aylık gider tablomuzda faturaların yerinin bilincinde olmalıyız ki; bir sonraki birikim ve tasarruf aşamalarına geçebilelim.Bir önceki yazımız olan Yok Böyle Dans 26 Aralık Kim Elendi ? Kim Birinci Oldu ? başlıklı makalemizde Yok Böyle Dans 26 Aralık, Yok Böyle Dans 26 Aralık azra akın izle ve Yok Böyle Dans 26 Aralık birinci kim oldu hakkında bilgiler verilmektedir.

Küçük Görünen Sabit Giderlerimiz Faturaları Unutmayalım Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık