DOLAR: 5.81 TL
EURO: 6.53 TL

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

2 yıl önce

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Gömleğinizin cebine mürekkepli bir kalemi kapağını kapatmadan mı koydunuz? Bu can sıkıcı olay mürekkep lekesini kıyafetlerinize bulaştırmanın yollarından yalnızca biri. Fakat üzülmeyin birçok lekede olduğu gibi mürekkep lekesini de çıkarmak imkansız değil. Doğru adımları uygulayarak mürekkep lekesinden kolayca kurtulmak sizin elinizde.

Giysilerden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Hemen hemen her lekede olduğu gibi lekeye olabildiğince çabuk müdahale edebilmek mürekkep lekesini çıkarmak için de geçerli bir durum. Lekenin daha fazla kumaşa işlemesini engellemek mürekkep lekelerini çıkarmada size oldukça yardımcı olacaktır.

İlk olarak mürekkep lekesinin henüz kurumamışken kuru bir bez veya pamuk yardımı ile lekeli bölgeye bastırın ve kumaşa işleyecek olan mürekkebin miktarını böylece azaltın. Bu işlem sırasında lekeyi daha geniş alanlara yaymamaya özen gösterin.

Aşağıdaki yöntemleri deneyerek de mürekkep lekesinden kolaylıkla kurtulabilirsiniz:

Leke Çıkarıcı

Mürekkep lekesinin olduğu bölgeye leke çıkarıcı uygulayıp bir süre bekledikten sonra durulayın. Leke tam anlamıyla çıkana kadar bunu birkaç defa tekrarlayabilirsiniz.

İspirto

Bir miktar pamuğu ispirtoya batırın ve daha sonra lekenin bulunduğu bölgeye nazikçe uygulayın. Pamuğun kiri emdiğini göreceksiniz. Bu işlemi yine birkaç defa tekrarlayın ve pamuğu değiştirin. En sonunda giysinizi yarım saat kadar beklettikten sonra üzerindeki yıkama talimatına uygun olacak bir şekilde çamaşır makinenizde yıkamayı unutmayın.

Sirke

Sirkenizi bir kaba dökün ve bezinizi sirkenin içerisinde bir süre bekletin. Daha sonra sirkeli bezinizi mürekkep lekesinin olduğu bölgeye uygulayın. Lekenin tam anlamıyla çıkması için bu işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekebilir.

Süt

Süt dolu bir kaba kıyafetinizin mürekkep lekesi olan kısmını sokun. Bir gece beklettikten sonra kıyafetinizin üzerindeki yıkama talimatlarına uygun olacak bir şekilde yıkayın.

Yıkama işlemleri sırasında kaliteli bir deterjan kullanmanız mürekkep lekesini çıkarmada işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yoğun kalem lekesi olan kıyafetlerinizi çamaşır makinenize attığınızda bu kir diğer çamaşırlarınızı da etkileyebileceği gerçeğini göz önünde bulundurun.


Cildinizden Mürekkep Lekesini Çıkarma

Peki elimizdeki mürekkep lekesi nasıl çıkar? Eğer henüz mürekkep lekesi oluşmuşsa, yani kurumamışsa, elinizi sabunlu suyla yıkamak ve ovalamak hızlı bir çözüm olabilir. Ya da giysilerinizde de uygulayabileceğiniz gibi elinizden mürekkep lekesini çıkarmak için alkol kullanabilirsiniz. Bir diğer yöntem de elin ikiye böldüğünüz bir domates ile silinmesi olacaktır.

Mobilyadan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyalarınızdan mürekkep lekesi çıkarmak istiyorsanız alkollü bir bezle lekeli bölgeyi silmeyi deneyebilirsiniz. Alternatif olarak da sütlü bez ile temizlemek de deneyebileceğiniz yollar arasında biridir.

Tüm bu yöntemleri denemeden önce uygulayacağınız yerin gözükmeyen bir kısmında test edip eşyanıza ya da giysinize zarar verip vermediğini görmek size olası zararların önüne geçmeniz konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Artık mürekkep lekesini nasıl çıkar diye endişelenmenize gerek yok! Tüm lekeler gibi mürekkep lekesini de çıkarmanın doğru bir yol izlendiğinde göründüğü gibi zor olmadığınıMürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık