DOLAR: 5.81 TL
EURO: 6.53 TL

SSD Hard Disk Nasıl Kullanılır, SSD ve HDD Farkları Nelerdir?

4 yıl önce

Nasıl Kullanılır, SSD ve HDD Farkları Nelerdir?

Bu yazımızda SSD hard diskler ile normal HDD hard disklerin farklarını tartışacak ve SSD’lerden nasıl daha iyi verim alınabilir bunları açıklamaya çalışacağız.

SSD, Solid State Disk kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve Türkçeye Katı Hal Sürücüsü olarak çevrilebilir. SSD hard disklerin HDD hard disklerden en büyük farkı, HDDlerde kullanılan okuma başlarının SSDlerde olmayışıdır. SSD hardiskler manyetik bir yazma kısmına ve bu kısma data yazıp okuyan uzantılara sahiptir.

Yazma ve Okuma Hızları Arasındaki Farklar

Elbette en çok merak edilen konulardan ilki de bu. Gerçekten bir SSD disk almaya değer mi sorusu akla gelmektedir. Hemen cevap verelim. SSD diskler saniyede 100 MB okuyabilir ve saniyede 80 MB yazabilirler. Bu değerler normal HDDlerde bu değerler oldukça düşüktür.

Anca bu bahsettiğimiz hızlar tekli dosyalar için geçerlidir. Eğer söz konusu durum sayısı çok fazla olan dosyalar içinse, SSD disklerin yazma ve okuma hızları saniyede 30 MB’a düşmektedir. Ancak diğer disklerde ise bu işlemlerin saniyede 300 KB ile yapıldığını düşünürsek, bu konuda bile SSD hard diskler 10 kat hızlı kalmaktadırlar.

Ayrıca bir diğer önemli konu da sarsıntı sırasındaki yazma ve okuma başarısıdır. Normal hard diskler sarsıntı sırasında yazma ve okuma konusunda sıkıntı yaşarken, SSD har disklerde sıkıntı çok düşük seviyelerde gerçekleşmektedir.

SSD Hard Disklerden En İyi Verim Nasıl Alınabilir?

İşte SSD kullanımında en önemli noktalardan birisi de burasıdır. SSD hard disk aldıktan sonra sadece SSD har diski takar ve performans artışı beklerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Hatta eğer bilgisayarınız çok eskiyse, SSD diskler uyum sağlayamayabilir ve beklenmeyen hatalar olabilir.

SSD hard diskinizi bilgisayara bağladıktan sonra, bilgisayarınız açılırken F2 veya Del tuşlarından birisiyle BIOS ayarları kısmına girin. Ardından “Advanced” (veya benzer isimde) olan kısma giriş yapın. Burada AHCI kısmını aktif hale getirin. AHCI, “Gelişmiş Sürücü Kontrol Arayüzü” anlamına gelmektedir. Bu kısımda NCQ özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu özellik, “Dahili Kontrol Sıralaması” anlamına gelir. Bununun anlamı da, SSD diske gelen işlemlerin belirli bir sıra ile yapılmasını sağlar, dolayısıyla SSD diskinizden daha fazla verim alırsınız.

Windows Kurulumu Yapmak

SSD kullanıldığı sırada en iyi performansı almak için size Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu işletim sistemlerinin hepsi SSD diskleri otomatik olarak tanır ve sistem ayarlarını ona göre değiştirir.

Tüm bunları hallettikten sonra geriye SSDlerden en iyi performans almak için yapılacak son birkaç işlem alıyor. Bunlar da ana kartınızın sürücülerini SSD disklerle çalışacak sürücülere güncellemek. Ana kartınızın markasının internet sitesine girerek bu sürücüleri indirebilirsiniz.SSD Hard Disk Nasıl Kullanılır, SSD ve HDD Farkları Nelerdir? Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık